Suomi24.fi Keskustelu Suomi24 blogi Alennuskoodit Chat Treffit Säännöt
Televisio

Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!

Farmi Suomi starttasi uusin jaksoin.

12.3.2025 klo 8:00

Ari Koivunen

Ari Koivunen on ekaa kertaa mukana tosi-tv:ssä, Lloyd Libiso on nähty mm. Selviytyjät Suomi -realityssä. Kuvat: Alpertti Rieskjärvi, Nelonen, kollaasi photocollage


Farmi Suomessa joukko julkisuudesta tunnettuja kilpailijoita asettuu Pieksämäen seudulla sijaitsevalle maatilalle ja kilpailee Farmi Suomen 7. kauden voitosta. Uusissa jaksoissa 14 kilpailijaa kilvoittelee 30 000 euron voittopotista.


Usein Farmilla tunteet alkavat kuumeta ajan myötä. Nyt kuitenkin jo ekassa jaksossa koetaan "vesikriisi". Varo sisältöpaljastuksia tästä eteenpäin.


Idols-voittaja Ari Koivunen on aikeissa hakea vettä talon nurkalta sadevesiastiasta, kun graafikkona ja somehumoristina tunnettu Kasper Strömman tuo esiin eriävän mielipiteensä.


-Sä rakastat tätä sadevettä, Strömman kysyy isosta sadevesiastiasta vettä ämpäriin ottavalta Koivuselta.

-No siis, tyhmähän se on, jos lähtee sieltä järveltä hakemaan, kun tässä on ihan samaa kamaa, Koivunen toteaa.


Ari KoivunenFarmilaiset saapuvat tiluksille. Kuva Alpertti Rieskjärvi, Nelonen


Strömman tiedustelee, että mihin Koivunen on sadevettä viemässä ja saa vastauksen, että ainakin eläimille sitä pitäisi viedä.

-Mä vähän epäilen, että toi on vähän niinku koleran täytteistä tää vesi, joka on seissyt tuossa aika pitkään, mä yritän vaan estää epidemioita, Strömmän filosofoi.

-Siis toi? Edelleen, miten kauan sä meinaat, että se järvivesi on seisonut? Verrattuna tuohon veteen? Koivunen ihmettelee.


Kaksikko kiistelee hetken siitä, kumpi vesi on "luonnon omaa vettä". Lopulta torpparin roolissa oleva Lloyd Libiso puuttuu keskusteluun. Hän patistaa Koivusen hakemaan eläinten juomaveden järveltä, sillä ohjeistuksessa on lukenut, että niin pitää tehdä. Koivunen pistää vielä hanttiin, mutta ei saa käyttää sadevesiastiaan kerääntynyttä vettä.

-Juu, juu, ihan sama. Mut käydään nyt hakee sitä, torppari Libiso ohjeistaa tiukasti veden hakuun järveltä.


Koivunen kertoo ohjelmassa olevansa eläinten ystävä ja tykkäävänsä eläimistä paljon enemmän kuin ihmistä.


Ari KoivunenSusanna Laine on tuttu juonto- ja radiohommista sekä näyttelijän töistä. Laine on Farmi Suomi -realityn puikoissa keväällä 2025. Kuva Riia Koivisto, Nelonen


Farmin uudella kaudella ovat mukana laulaja Koivusen, Strömmanin ja Libison lisäksi laulaja Eija Kantola, podcast-juontaja Henna Kalinainen, artisti Redrama, kuvataiteilija Johanna Oras, yrittäjä Sonja Aiello, toimittaja Tuomas Rajala, somen sisällöntuottaja Viivi Kuusela, somevaikuttaja Joona Hellman, ravintoloitsija Sami Garam, somevaikuttaja Sini Laitinen ja yrittäjä Perttu Sirviö.


Lue myös: Farmi Suomi saa kritiikkiä - Erityisesti yksi asia närästää osaa suomalaisia: "Menny pilalle, ei..."


Lue myös: Susanna Laine paljastaa, missä asuu Farmi-kuvauksissa - Tämä tuottaa haastetta: "Ei ole kauheasti…"


Farmi Suomi 7. kausi starttaa Nelosella ja Ruudussa torstaina 13.3. klo 20.

Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi

Suomi24 Viihde

Lue seuraavaksi
Suomen suosituin TV-opas
Katso kaikki TV-ohjelmat»