Televisio

Topi Borg paljastaa - Salakuljetti frakkitakissa tätä "taskuhyvää" Linnan juhliin!

Topi Borg on tullut suomalaisille tutuksi Kirjolla-sarjasta.

Topi Borg

Leffojen ystävä Topi Borg ihastutti tv-katsojat Kirjolla-sarjassa. Kuva: Yle


Hurjaan suosioon noussut Kirjolla-sarjan ensimmäinen kausi tutustuttaa meidät Kiriin, Topiin, Markukseen ja Juliukseen. Ohjelman erikoisjaksossa päästiin tapaamaan uudelleen sarjan päätähtiä.


Yksi sarjan päätähdistä, Topi Borg, sai kutsun Linnan itsenäisyyspäivän vastaanotolle v. 2023. Ohjelmassa Borg paljastaa hauskan ja sydäntälämmittävän muiston juhlista.


Topi Borg

Topi Borg ja Sami-isä sovittamassa juhla-asua Linnan juhliin. Kuva: Yle


Ohjelmassa nähdään, kun Borg etsii itselleen tummaa pukua vaatekaupassa yhdessä vanhempiensa Sami ja Anne-Mari Borgin kanssa. Topi Borg myös kertoo muiston, joka liittyy tummaan pukuun.

-Kun olin pukeutunut juhlapukuun, niin sitten piilotin mustan frakkitakin sisätaskuun kahdeksan yhden viipaleen pieniä suklaapatukoita ja sitten salakuljetin ne sisään, Borg paljastaa.


Suklaa ei toki ollut Topille itselleen, vaan ne olivat lahjasuklaita.

-Annoin ne Ylen kuvausryhmälle ja haastattelijoille lahjaksi, tamperelainen kertoo ohjelmassa.


Tumma puku ja kuuma juhlatunnelma olivat kuitenkin tehneet tepposet lahjasuklaille.

-Ne olivat myöskin sulaneita osat, mikä oli vähän noloa, Topi Borg kertoo naurahtaen.


Itsenäisyyspäivän juhlissa elokuvien ystävä Borg pääsi kuviin mm. näyttelijä Krista Kososen ja Laura Birnin kanssa. Myös hyväntuulista kuvausryhmää näkyy.



Topi Borg

Kirjolla-sarjassa Topi Borg yhdessä siskonsa Sointu Borgin kanssa. Kuva: Yle


Topi Borg antaa kiitosta itsenäisyyspäivän juhlille:

-Ihmismassat, musiikki, ruoka ja tanssiminen ylitti kaikki fantasiat.


Kirjolla ja Kirjolla: Mitä heille kuuluu nyt? Yle Areena.

Katso lähetysajat Telsu.fi

Lue seuraavaksi
Suomen suosituin TV-opas
Katso kaikki TV-ohjelmat»