Susanna Laine yllättää - Avaa rehellisesti elämänsä valintoja: "Se oli vähän kirosana"
Susanna Laine oli Suomi24 Viihteen haastattelussa.
28.5.2025 klo 10:53
Susanna Laine, kuva: Suomi24 Viihde
Juontaja-näyttelijä-mediapersoona Susanna Laine on nähty tänä keväänä juontamassa isoja suomalaisia tuotantoja: Farmi Suomi -realityä ja Tähdet, tähdet -kisaa. Suosittu tv-kasvo on tehnyt uransa aikana monipuolisesti töitä media-alalla mm. televisiossa, radiossa, teatterin lavoilla, ollut missikisoissa ja mallina.
Tänä kesänä Laine näyttelee Törnävän kesäteatterissa Vaimoni on toista maata -näytelmässä. Laine kertoili kuulumisia Suomi24 Viihteen haastattelussa.
Miksi lähdit näyttelemään kesäteatteriin Seinäjoelle?
-Olen Seinäjoelta kotoisin ja menen kotikonnuille. Olen ollut kesäteatterissa aikoinaan, nyt on ollut taukoa muutaman vuoden. Olen näytellyt kyllä Salkkareissa (Salatut elämät). Kesäteatterissa näytteleminen tuntuu mahtavalta, jopa vähän jännittävältä, Laine kertoo.
Palaat kotikonnuillesi kesäksi, miltä se tuntuu?
-Sehän on aivan nostalgista ja ihanaa.
Parisuhdekomedia Vaimoni on toista maata saa ensi-iltansa 13. kesäkuuta Törnävän kesäteatterissa Seinäjoella. Laineen kanssa kuvassa näyttelijäkollegat Antti LJ Pääkkönen, Katriina Sinisalo ja Jani Johansson. Kuva lainattu Seinäjoen kaupunginteatterin Instagram-tililtä:
Laine paljastaa taustastaan:
-Seinäjoen teatterin ansiosta olen tällä alalla. Olin koko lapsuuteni ja nuoruuteni siellä avustajana, tanssijana ja pienissä rooleissa 12-18-vuotiaana. Silloin mä päätin, että musta tulee näyttelijä. Olin kuin aikuiset, joka ilta oli näytöksiä. Siinä oppi sen rytmin, työmoraalin ja oppi muilta näyttelijöitä. En olisi uskaltanut mihinkään ilman sitä kokemusta.
Susanna Laine Tähdet, tähdet -ohjelman juontohommissa. Kuva: Mojo Erämetsä, Nelonen
Laine on tehnyt monipuolisesti töitä media-alan töitä. Onko monessa mukana oleminen ollut pelkästään hyvä asia?
-Kun tulin parikymppisenä alalle, se oli vähän kirosana, että oli monessa mukana. Kun olin missikisoissa, niin ajateltiin, että tuo muka laulaa ja näyttelee. Se oli huono juttu. Nykyisin se on hyväksyttävämpää, eikä sitä kyseenalaisteta, Laine pohtii Suomi24 Viihteelle.
Suosikkijuontajalla on merkittävää kauneuskilpailutaustaa. Hän on Miss Suomen toinen perintöprinsessa v. 2005. Hän sijoittui samana vuonna toiseksi perintöprinsessaksi myös Miss International -kilpailussa Japanissa.
Tähdet, tähdet Nelonen ja Ruutu
Farmi Suomi to klo 20 Nelonen ja Ruutu
Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi
Suomi24 Viihde





