Suomi24.fi Keskustelu Suomi24 blogi Alennuskoodit Chat Treffit Säännöt
Televisio

Karusti ulos äänestetty Summit-Nicola penää oikeutta - Tylyä tekstiä kanssakisaajilta: "Äijät... "

The Summit Suomi -finaali ei mennyt Nicolan mielestä oikeudenmukaisesti ja hän sai myös kannatusta mielipiteelleen.

23.4.2025 klo 11:55

The Summit Suomi finaaliNicola Ussher vakavailmeisenä The Summit Suomi -finaalissa. Kuva MTV3


Summit Suomi -realityssä kisa koveni loppua kohden. Kilpailu vuoren huipulle oli armotonta ja erityisesti yksi kisaajista, Nicola, sai kokea sen.


Loppuhuipennuksessa juuri ennen finaalia Nicola, Carola, Arttu ja Maxie joutuivat valitsemaan keskuudestaan kolme finaaliin menijää. Maxiella oli rahat, jotka hän oli saanut edellisenä päivänä, joten hän oli turvassa. Aiemmin rahat oli siirretty aina päivittäin aakkosjärjestyksessä seuraavalle kisaajalle. Jos näin olisi tehty, Nicola olisi ollut turvassa. Carola, Maxie ja Arttu äänestivät Nicolan ulos kisasta.


Finaalikolmikko huiputti vuoren, mutta kisa ei ollut sillä selvä. He kohtasivat aiemmin kisasta tippuneet ja tiputetut, jotka saivat päättää, miten 80 000 euron voittorahat jaetaan.


Nicola oli mukana tippuneiden joukossa ja hän paljasti muulle joukolle saman aamuisista tapahtumista ennen äänestystä.

-Mä haluaisin vähän kuulla, että mitä mieltä te olette siitä, että päivänä 2 kaikki me ryhmässä sovittiin, että miten se isoin rahasäkki menee eteenpäin. Että aakkosjärjestyksessä joka aamu tehdään rahanvaihto.


Selvästi pettynyt Nicola jatkaa:

-Mutta yhtäkkiä tänä aamuna, vikana päivänä, kun oli mun vuoro saada se rahasäkki, niin päätettiin, ettei sitä annetakaan mulle. Lisäksi Maxiella oli tänään neljäs päivä rahasäkki rinkassa ja mulla oli ollut koko reissun ajan ollut vain kerran. Niin että mitä mieltä te siitä olitte, oliko tämä reilua ja miksi?



The Summit Suomi finaali

Nicola, Satu, Janika, Linnéa ja Jani istuvat nuotion äärellä tiivistunnelmaisessa The Summit Suomi -finaalissa. Kuva MTV3


Jo tippuneilta kisaajilta tulee ihmettelyä ja puheensorinaa kuuluu. Yksi huudahtaa:

-Äijät halusi massit itselleen!


Maxie haluaa antaa tähän eri näkökulman. Hän näki asian niin, että häneen luotettiin, kun rahasäkki annettiin ennen vaikeaa vuorelle kapuamista hänelle. Hän kommentoi näin Carolan ehdotusta, että Maxie kantaisi rahat huipulle:

-Musta se oli siisti ele ja arvostan, että mulle tällaista tarjottiin. Mutta mä kävin myös kaikki läpi, myös Nicolan, että onko tämä ok.


Nicola vastaa sanoneensa, että hän voi ottaa ne rahat huomenna, kun on Nicolan vuoro. Hän ei sanonut, että se on ok.


Jo aiemmin kisasta tippunut Janne kuuntelee sananvaihtoa ja kommentoi:

-Kyllähän tästä haisee se, että te kolme (Maxie, Carola, Arttu) ootte päättäneet, että te menette sinne, te ette halua rahoja hänen (Nicola) mukaansa.


The Summit Suomi finaali

Vuoren huiputtajat ja koko kisan voittajat Carola, Maxie ja Arttu. Kuva: MTV3


Carolan mielipidettä penätään ja kysytään, eikö Carola puolustanut Nicolaa.

-Ei. Mä ehdotin, että annetaan Maxielle rahat. Ja mä sanoin siinä kohti, että mulle on fine, jos Maxie vie nämä rahat huipulle. Mä luotan Maxieen, että hän pystyy siihen.


The Summit Suomi finaalijaksossa voittajakolmikko pääsi perustelemaan toimintaansa.


The Summit Suomi finaalijakso MTV Katsomo, MTV3

Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi

Suomi24 Viihde

Lue seuraavaksi
Suomen suosituin TV-opas
Katso kaikki TV-ohjelmat»