Televisio

Erikoisjoukot: Martina Aitolehti sivaltaa kouluttajille napakkaa teksti: "Ei mun tartte..."

Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot realityssä.

ErikoisjoukotYrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti vakavan keskittyneenä Erikoisjoukoissa. Kuva: Jere Hietala, Nelonen


Erikoisjoukot sarjan alkaessa 15 uutta kokelasta astui vapaaehtoisesti leirille, joka vei syvälle psyykkisen ja fyysisen kestävyyden ytimeen. Pisimmillään 11 vuorokautta kestävä leiri on rankka, koska se simuloi oikeaa Erikoisjoukkojen pääsykoetta.


Yksi uuden kauden julkkiskisaajista on Martina Aitolehti.


Martina Aitolehti on julkkis, jonka yksityiselämä on noussut kohuotsikoihin mm. äkkipikaistenkin käänteiden ja miesystävien vuoksi. Aitolehti on ehtinyt tehdä elämässään monimuotoisesti paljon, mm TV-sarjoja, urheilu-uraa, triathlonia.


Hyvin voimakkaalta ulospäin vaikuttava Aitolehti on pitänyt Erikoisjoukot-realityssä melko matalaa profiilia.


Erikoisjoukot

Ex-triatlonisti kyykkää Erikoisjoukot-realityssä. Kuva: Jere Hietala, Nelonen


Jaksossa 6 Aitolehti kutsuttiin tuvasta kentälle ja kouluttajien Jan Knuutin ja Janne Lehtosen juttusille. Kouluttajat jututtavat Aitolehteä ja kysyvät, että kuka on numero 9?

-Mä olen äiti, valmentaja. Aika paljon nähnyt, aika paljon tehnyt. Aika isojen muutosten äärellä myöskin, Aitolehti toteaa rauhallisesti.


Aitolehti kertoo, että lapset on jo isoja, teinejä ja että hän on lopettanut kilpaurheilun vuosi sitten. Aitolehdellä on kaksi tytärtä, Victoria ja Isabella. Victorian isä on mediapersoona, juontaja Esko Eerikäinen ja Isabellan isä on Stefan Therman.


Aitolehti kertoo löytävänsä motivaation Erikoisjoukoissa näin:

-Mä haluan löytää omia rajoja. Mä haluan päästä kiinni itseeni. Mä olen aina urheilun kautta löytänyt vastauksia itsestäni ja siitä, mitä mä elämältä haluan. Ja millainen tyyppi mä haluan olla. Ei mun tartte näyttää kenellekään, Aitolehti avaa.



ErikoisjoukotMartina Aitolehti lukee karttaa Erikoisjoukot-realityssä. Kuva: Jere Hietala, Nelonen


Aitolehti on ollut yksilöurheilija, mutta väittää pystyvänsä olemaan myös tiimipelaaja. Keskusteluhetken jälkeen kouluttajat keskustelevat keskenään mm. siitä miten Aitolehti pärjää joukossa. Heitä kiinnostaa nähdä, miten Aitolehti toimii ryhmässä oikeasti.


Erikoisjoukot-realitystä on tippunut jo hyvän verran kokelasehdokkaita. Mukaan lähtivät näyttelijä Samuli Jaskio, somepersoona Pinja "Pinkku Pinsku" Sanaksenaho, mediapersoona Joona Puhakka, sisällöntuottaja Tuomo Veli Koo Kasanen, mäkihyppääjä Julia Kykkänen, puhuja Tomi Långstedt, artisti Osmo Ikonen, sisällöntuottaja Janne Nevalainen, hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti, kansanedustaja Pinja Perholehto, sisällöntuottaja Tero Siniverkkarimies Heikkilä, painonnostaja Terhi Lumme, radio- ja podcast-juontaja Joonas Vuorela, ex-nyrkkeilijä Mira Potkonen ja radiojuontaja Melina Mäkelä.


Uusi Erikoisjoukot-kausi Ruudussa ja Nelosella ti klo 21

Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi

Lue seuraavaksi
Suomen suosituin TV-opas
Katso kaikki TV-ohjelmat»