Näyttelijä ja opettajaksi valmistunut Ernest Lawson on totuttu näkemään juontajana tv:ssä viime vuosina. Kuva: K. Kurki
Näyttelijä, juontaja Ernest Lawson on tuttu tv:stä mm. Race Across the World Suomi ja Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmien juontajana. Koko Suomen tuntemaksi hän nousi Putous-viihdeohjelmasta. Kukapa ei muistaisi Lawsonin hahmoja, kuten Ansa Kynttilä, Abdul Tuisku tai Pentti Olavi Liitikko.
Lawson on koulutukseltaan kasvatustieteen maisteri, ja hän ehtikin ennen tv-uraansa opettaa peruskoulussa.
Suomi24 Viihde kysyi Facebookissa mielipiteitä Lawsonista juontajana. Kysyimme suoran kysymyksen "Mitäs tykkäät Ernest Lawsonin tyylistä juontajana?" Fb-postaus sai lähes 1300 positiivista emojia ja vain yhden vihanaaman! Postaus kirvoitti yli 200 kommenttia.
Tv-katsojat kirjoittavat melkoisen ylistäviä kommentteja Lawsonin juontotyylistä.
-Ernest on siitä harvinainen juontaja, että hän ääntää suomen kielen vokaalit puhtaasti: aat aana ja oot oona toisin kuin nykytyyli tuntuu edellyttävän. Hän puhuu sujuvaa ja hyvää kieltä ja ehtii työssään huomioida ympärillään olevat ihmiset, muutkin kuin juuri sen yhden haastateltavan, yksi kiittelee.
-Hyvä juontaja. Positiivinen juontotyyli. Eikä huuda liikaa niinkuin jotkut juontajat. Hyvä Ernest, toinen arvioi.
-Luonnollinen ja välitön juontaja, tykkään, eräs kirjoittaa.
-Paras ja sympaattinen myös asiallinen, yksi toteaa.
-Ei ole mikään teeskentelevä turhan hohottaja, paras juontaja, toinen pistää.
Ernest Lawson ja Vappu Pimiä TTK-juontohommissa. Kausi 2025 jäi Pimiä viimeiseksi ohjelmassa. Kuva: MTV3
Ernest Lawsonille sataa kiitosta ja tsemppiviestejä, negatiiviset kommentit ovat harvassa.
Suomi24 Viihteen Facebookiin pääset tästä.
Tanssii Tähtien Kanssa MTV Katsomo
Race Across the World Suomi MTV Katsomo





