Televisio

Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

Vappu Pimiä on suosittu mediapersoona.

Vappu PimiäVappu Pimiä on monessa mukana, hän on mm. yrittäjä, juontaja, tietokirjailija ja somevaikuttaja. Kuva: K. Kurki


Vappu Pimiä on eronnut ja toista kertaa naimisissa.


Vappu Pimiä avaa eroaan


Vappu Pimiä on naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, ensimmäinen liitto päättyi eroon.


Näin hän valottaa eroa Suomi24 Viihteen haastattelussa.

-Mä olin kuitenkin 30, kun mä erosin. Mä olin 18-vuotias, kun mä tapasin hänet. Se oli vähän semmoinen ehkä nuoruuden, siinä oli vähän muita syitä sitten..., Pimiä kertoilee, muttei mene syvemmin syihin.


Pimiä korostaa yhteisten arvojen merkitystä:

-Mutta yhtä kaikki, jos ei ole tavallaan yhteinen päämäärä. Täytyyhän sulla olla samat arvot ja yhteinen päämäärä. Musta se on tosi tärkeätä, että on samat arvot, suosikkijuontaja pohtii.


Vappu Pimiä erosi ensimmäisestä puolisostaan vuoden 2008 lopulla. He olivat olleet yhdessä yli 12 vuotta, joista naimisissa kaksi vuotta.


Omat lapset tärkeä kysymys


Kun Pimiä tapasi nykyisen puolisonsa Teemu Huuhtasen perusasiat nousivat tapetille.


Omat lapset olivat tärkeä asia toisessa avioliitossa, Pimiä halusi lapsia.


Pimiä pohtii tilannetta Suomi24 Viihteelle:

-Se oli ehdottomasti tärkeä kysymys heti alkuvaiheessa. Silloin kun mä menin Teemun kanssa, olin 32-vuotias. Ja mä olin 34, kun sain sen ensimmäisen lapsen. Se oli hyvin selkeää, että hetihän se (lapsiasia) piti keskustella. Mä olin sen ikäinen, et jos toinen sanoo et en mä halua lasta, niin sitten pitää jatkaa matkaa. Niin se olisi ollut siinä.


Tätä nykyä perheeseen kuuluu kaksi tyttöä.


Pimiä ja Huuhtanen menivät naimisiin Uspenskin katedraalissa. Toisessa kuvassa aviopari juhlistaa pitsihääpäivää kaksin Firenzessä. Kuvat lainattu Vappu Pimiän Instagram-tililtä:



Häät ortodoksisessa kirkossa


Vappu Pimiä ja Teemu Huuhtanen menivät naimisiin vappuna v. 2013 Helsingissä Uspenskin katedraalissa. Vihkimisen toimitti metropoliitta Ambrosius. Kaasona toimi Susanna Laine ja bestmanina Huuhtasen veli Samuli Huuhtanen.


Vappu Pimiä vietti polttareitaan näyttävästi, sillä polttarit alkoivat perjantai-iltana suorassa Korkojen kera tv-ohjelmassa. Palomiehet kantoivat Pimiän paloautoon hälytyksen ulvoessa taustalla. Polttariyllätykseen osallistui juontajapari Jenni Pääskysaari.


Lue myös: Luetuimmat: Vappu Pimiä tunnustaa - Ei sietäisi tätä miehessä: "Että juu ei…"


Maajussille morsian Amor


Pimiä vetää syksyllä tuttuun tyyliin suosittua Maajussille morsian -rakkausrealityä. Juontajan hommien lisäksi Pimiä toimii usein Amorina, joka puskee maajusseja ja kumppaniehdokkaita rakkauden äärelle.


TTK-juontajahommissa häntä ei enää nähdä. Viime syksy oli viimeinen TTK-pesti suosikkijuontajalle.


Vappu Pimiä

Vappu Pimiä ja uuden kauden maajussit: Antti, Perttu, Asko ja Jetta. Kuva: K. Kurki


Lue myös: Maajussille morsian yllätyspaukku - Iso muutos heti elokuussa


Maajussille morsian ma klo 20.00

Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi


Lue seuraavaksi
Suomen suosituin TV-opas
Katso kaikki TV-ohjelmat»