Tanssinopettaja Helena Ahti-Hallberg, kuva: K. Kurki
Yrittäjä, tanssinopettaja Helena Ahti-Hallberg on rakastettu TTK-tuomari, joka pitää ohjelman tuomarilinjastossa huolta kanta-askelista ja muista teknisistä vaatimuksista.
Ahti-Hallberg tuomaroi yhdessä Suomen suosituimmista viihdeohjelmista Jorma Uotisen ja Jukka Haapalaisen kanssa. Ahti-Hallberg antoi Suomi24 Viihteelle haastattelun.
TTK-lähetys on totuttu näkemään suorana sunnuntai-iltaisin. Onko sulla jotain tiettyjä rutiineja lähetyksen jälkeen?
-Lähetyksen jälkeen mä tuun kotiin ja katson ne kaikki mun antamat kommentit ja oon aika itsekriittinen itselleni. Et jollain tavalla mun täytyy käydä läpi se saman tien se lähetys, niin että jos mä näen itselläni jotain tyhmiä maneereja tai semmosia ei niin toivottuja eleitä. Kyllä mä tavallaan koulutan itseäni koko ajan, Ahti-Hallberg pohtii.
Jorma Uotinen, Helena Ahti-Hallberg ja Jukka Haapalainen ovat TTK-tuomareita. Kuva: MTV3
Jämpteistä tanssien tekniikkakommenteistaan tuttu TTK-tuomari jatkaa:
-Musta on tosi tärkeätä, että mä pystyn jollain tavalla kehittämään omaa verbaalista ulosantia ja ainoa tapa siihen on se itsekriittinen tarkastelu.
Jäätkö märehtimään vai onko se sitten siinä, kun oot katsonut lähetyksen?
-Se on siinä. Turhaan sitä on enää märehtiä. Mitä on tullut sanottua, on tullut sanottua. Sitähän ei muutettua enää saa, mutta kyllä kaikesta voi oppia seuraavaa lähetystä varten, tanssinopettaja-tuomari pohtii.
Tekisikö sun vielä itse mieli hypätä tuonne TTK-parketille?
-Ei, koska sitten ei tiedä milloin tippuu. Se voi loppua lyhyeen se kausi. Tuolla tuomarina mä tiedän, et mä saan olla loppuun asti mukana, niin ehdottomasti tunnen olevani nyt oikealla paikalla ja ihanalla paikalla, Ahti-Hallberg toteaa hyväntuulisena.
Tanssii Tähtien Kanssa MTV Katsomo
Katso tv-ohjelma-ajat Telsu.fi






